PAPERATI

handmade paper flowers

FIND ME

Gdynia, Poland

LET’S TALK

hello@paperati.com
+48 601 --- ---

Green rose | Zielona róża

Taką zielono-różową różę zrobiłam korzystając z instrukcji zawartych w książce Rebecci Thuss. Od dawna chciałam zrobić ten projekt, ale nie dysponowałam odpowiednimi materiałami. Na szczęście mój kochany mąż przywiózł mi odpowiednie bibułki prosto z Castle In the Air.

Jak zwykle nie udało mi się odwzorować tego projektu idealnie, ale to chyba nawet lepiej. Myślę, że nie zależnie od dokładności instrukcji, podczas pracy dodaje się cechy własnej techniki wykonywania. Efekt ostateczny bardzo mi się podoba i znalazł już swoje miejsce na półce.


This green-and-pink rose I made according to instructions from Rebecca Thuss’s book. I wanted to make this project for long time, but I didn’t have proper materials. Fortunately, my dear husband brought me the appropriate double-sided crepe paper, which he got from Castle In the Air when he was in US.

As usual, I didn’t perfectly replacte this project, but it’s probabaly better. I think that regardless how precisely one follows the instructions, while working on a project one always adds something of their own making technique. I really like the final effect, the flower has already found a good place on the shelf.

 

 

c-5860

c-5868

c-5874

c-5902

c-5947

Share Post :

More Posts